JALUD Embedded
Zvýšení bezpečnosti města lze dosáhnout i pomocí technologií. Startup JALUD Embedded vytvořil detektor zvukových událostí SED, který dokáže detekovat střelbu, panický křik, agresivní chování i sprejování graffity.
Jakub
Lukáš
Naše #SuccessStory
Jsme Jakub a Lukáš a společně jsme v roce 2014 založili společnost JALUD Embedded, ale říkejte nám klidně Ž(J)aludi. Věnujeme se výrobě a vývoji zařízení pro detekci nebezpečných zvukových událostí v reálném čase.
Zpočátku jsme nabírali zkušenosti a k aktuálnímu produktu byla celkem trnitá cesta. Naším cílem bylo vytvořit produkt, který bude těžit z naší desetileté zkušenosti v oblasti strojového učení a embedded vývoje. Postupně jsme se dopracovali k detektoru zvukových událostí, který pomohl splnit náš sen něco zajímavého tvořit a tím potlačit svou chlapskou ješitnost, protože člověk zjišťuje, jak moc je těžké dostat zajímavou myšlenku na trh a být nejen technicky, ale hlavně obchodně úspěšný. Následně se ukázalo, že jsme vytvořili produkt, který je inovativní, ale také může zachraňovat životy, protože zkrátí dobu kontaktu záchranných složek ze zhruba 7min na 5s.
Více informací na www.soundeventdetector.eu
1. Jak ses dostal k tomu, v čem chceš podnikat, jak Tě to napadlo?
Lukáš: K podnikání jsem se dostal už jako teenager, kdy jsem kupoval tehdy HTC komunikátory s Windows Mobile OS z Anglie a následně zde v ČR za až trojnásobnou cenu přeprodával, také jsem sbíral v létě borůvky, jezdil na promo akce s Prazdrojem a další.
V průběhu studia na VŠ mě lákala pracovní zkušenost v zahraničí, a tak jsem již ve čtvrtém ročníku studia odešel pracovat do Německa. Následně jsem se na nějakou dobu vrátil zpátky a začal pracovat jako výzkumník na Univerzitě, kde jsem také postupně dokončil doktorské vzdělání. Založit si firmu se mi jevilo jako další správný životní krok.
2. Čeho ses na začátku nejvíc bál, co bylo na rozjezdu podnikání nejtěžší?
Lukáš: Ve zkratce všeho, báli jsme se asi zpočátku nejvíce sami sebe a toho, jestli dokážeme naše myšlenky zhmotnit, což se později ukázalo jako zbytečné, neboť s velkým odhodláním jde splnit každý byť zdánlivě nesplnitelný cíl. Následně se ale ukázalo jako nejtěžší produkt, který jsme si vymysleli prodat, a tak vznikla spousta námětů pro Fuckup Nights, kde jsme mimochodem před lety bavili davy… Ale nejtěžší to paradoxně nebylo na rozjezdu, protože je to již 8 let a před těmi roky jsme byli ještě hodně odolní, neměli rodiny, finanční závazky a další strasti moderního života. Nejtěžší je období teď, kdy víme, že máme dobrý produkt, o který je na trhu velký zájem, ale zároveň je nás málo, abychom kvalitně uchopili veškeré potřeby a přání zákazníků a zároveň uživili sebe a tým lidí okolo v prvních letech růstu společnosti.
3. Největší fuckup?
Lukáš: Je jich několik, od klasického, kdy se ladí zařízení na poslední chvíli před zákazníkem, a pak samozřejmě nefunguje, po strávení tisíců hodin nad vývojem řešení, které vlastně nikdo nechce, to byl takový velký fuckup… 🙂
4. Nejlepší pocit jsem měl, když…?
Lukáš: Když se nám povedla první velká zakázka pro firmu Jablotron, v té době jsme měli opravdu málo obchodních zkušeností, ale naše technické zkušenosti a funkční prototyp přesvědčily takto velkého zákazníka v další spolupráci.
5. Jaké máš podnikatelské plány do budoucna, co je Tvůj cíl?
Lukáš: Naším obecným cílem je zlepšovat bezpečnost lidí ve veřejném i neveřejném sektoru. Takovým splněným osobním cílem bude fakt, až se dozvíme, že naše zařízení prokazatelně pomohlo díky rychlejšímu zásahu IZS při nenadálé události zachránit první lidský život.