Přednášky pro studenty


Níže naleznete podrobný popis k jednotlivým přednáškám.

Zde je možné se registrovat:


    Při problémech s přihlášením nás kontaktujte na

    e-mail

    SPRÁVA INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ MĚSTA PLZNĚ, příspěvková organizace zpracovává osobní údaje jméno, příjmení, emailová adresa, telefon účastníků z důvodu oprávněného zájmu za účelem organizace eventu, po dobu trvání akce a maximálně do 31. 12. 2024

     



    Využití AI v boji proti rakovině tlustého střeva a k celkovému zlepšení zdravotní péče

    Využití AI v boji proti rakovině tlustého střeva a k celkovému zlepšení zdravotní péče

    anotace: Rakovina tlustého střeva představuje nádorové onemocnění s celosvětově druhou nejvyšší smrtností, na které jen v Evropě každé tři minuty zemře člověk. Toto onemocnění se přitom při včasné diagnóze dá úspěšně léčit. Zjistěte, jak MAIA díky využití umělé inteligence při endoskopickém vyšetření pomáhá lékařům i pacientům v boji proti rakovině a zároveň přispívá k celkovému zlepšení zdraví i zdravotní péče.

    Začátek v pátek 7. 6. od 10:00



    Virtuální realita jako praktický asistent Vaší rehabilitace

    Virtuální realita a aplikace VR Medical poskytují pacientům intenzivní zážitek přítomnosti v digitálním světě a motivují je k cílenému pohybu a aktivitám. VR Medical se v rehabilitaci stává účinným asistentem zajišťujícím automatický sběr a vyhodnocení dat, který informuje pacienta i terapeuta o dosaženém pokroku.

    Cílem příspěvku je představit výhody virtuální reality a aplikace VR medical v oblasti rehabilitace ortopedických, neurologických, onkologických, a geriatrických pacientů. Zaměřuje se na to, jak virtuální realita podporuje intenzivní cvičení a sledování pokroku pacientů.

    Prostřednictvím headsetu přenášíme pacienty do virtuálního světa, kde mohou zlepšovat svoji motoriku a rovnováhu, udržovat svoji kondici a sílu, nebo trénovat běžné denní činnosti. Pacienti během rehabilitace provádí cílené pohyby, které jsou okamžitě zrcadleny ve virtuálním prostoru. Veškeré pohyby jsou zaznamenávány a sběr těchto dat včetně jejich vyhodnocení zajišťuje monitorování pokroku konkrétního pacienta v čase.

    Virtuální svět poskytuje pacientům zlepšení jak ve fyzických, tak mentálních schopnostech. Pacienti dosahují výsledků, jako je prodloužení doby stání bez opory, přenesení osvojených návyků do běžného života s posílením sebedůvěry v pohybu, samovolné motivace pacientů k dosahování cílů, jako například dosahování na horizontálu nebo do krajních pozic a k nácviku vybavování si slov pro pacienty s kognitivními poruchami. Zajímavým výsledkem je také oklamání mozku pacientů a zjištění skutečných rozsahů pohybu ve chvílích, kdy se nesoustředí na bolest.

    Příspěvek zdůrazňuje schopnost virtuální reality motivovat pacienty, odvádět jejich pozornost od bolesti a dosahovat terapeutických cílů. Také se ukázala jako účinný prostředek v rehabilitaci, pomocí níž pacienti dosahují významných pokroků. Díky automatickému sběru a vyhodnocení dat poskytuje VR medical uživatelský report, což zvyšuje informovanost terapeutů a pacientů o jejich pokroku.

    Začátek v pátek 7. 6. od 10:30



    Prevence Alzheimerovy nemoci

    Terrapino je první komplexní mobilní aplikace zaměřená na screening a prevenci Alzheimerovy nemoci. Uživatele informuje, motivuje a odměňuje za zdravý životní styl, přistupuje k nim individuálně a poskytuje odpovědi na mnoho otázek spojených s diagnostikou a léčbou této nemoci.

    Začátek v pátek 7. 6. od 11:30



    Metabolické modelování v oblasti léčby diabetu

    Léčba diabetu není jednoduchá věc – jak pro pacienta, tak v technické rovině. Technika pomáhá pacientům nemoc zvládat, efektivně ji léčit a odbourat případné problémy a nebezpečné situace, do kterých se pacienti běžně dostávají. Veškerá technická řešení však závisí na tom, jak kvalitně jsme schopni nemoc matematicky popsat a přenést tento návrh do reality v podobě například algoritmů pro inzulínové pumpy nebo edukační aplikace a hry. V této přednášce budete seznámeni s metodami modelování v oblasti léčby cukrovky a různým využitím existujících modelů pro její léčbu a edukaci pacientů.

    Začátek v pátek 7. 6. od 13:00



    Terrapino / MUDr. Jan Pavlík, MBA – Alzheimerova nemoc a aplikace Terrapino

    Terrapino je první komplexní mobilní aplikace zaměřená na screening a prevenci Alzheimerovy nemoci. Uživatele informuje, motivuje a odměňuje za zdravý životní styl, přistupuje k nim individuálně a poskytuje odpovědi na mnoho otázek spojených s diagnostikou a léčbou této nemoci.

    Začátek v sobotu 8. 6. od 10:30



    Všímavec – Inovativní cesta k podpoře duševního zdraví a well-beingu dětí nejen na základních školách

    V přednášce se zaměříme na aktuální a naléhavé téma duševního zdraví a well-beingu dětí, které je v dnešní době plné výzev a nejistot klíčové. Představíme projekt Všímavec, inovativní aplikaci, která přináší techniky mindfulness a emocionální podpory přímo do školních lavic.
    Budeme hovořit o tom, jak Všímavec pomáhá dětem ve věku 6-12 let rozvíjet schopnosti sebeuvědomění, emocionální regulace a zlepšovat jejich soustředění. Ukážeme, jak naše aplikace podporuje školy v integraci těchto technik do výuky, čímž přispívá k celkové pohodě a lepšímu zvládání stresu mezi dětmi. Na závěr představíme celkovou vizi projektu, která zahrnuje nejen školní prostředí, ale zasahuje také do rodin dětí.

    Začátek v sobotu 8. 6. od 11:30



    INDRC / Mgr. Lenka Uldrijanová – Výzkum lidského mozku s využitím strojového učení a umělé inteligence

    Alzheimerova choroba je neurodegenerativní onemocnění, kterým trpí v České republice přes 160 tisíc obyvatel a nemocných stále přibývá.
    INDRC (International Neurodegenerative Disorders Research Center, z.ú.), je globální výzkumný ústav se sídlem v Praze, který kombinuje biologické vědy a medicínu s přístupy umělé inteligence ke studiu a léčbě Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních nemocí. Od svého založení v roce 2021 se INDRC soustředí na použití strojového učení a umělé inteligence k porozumění mozku, a diagnostice i léčbě neurologických onemocnění. Institut je zároveň platforma pro výměnu poznatků a zkušeností pro přední světové odborníky.

    Začátek v sobotu 8. 6. od 12:30



    Genetika Plzeň – NextLab / MUDr. Petr Lošan – Moderní vyšetřovací metody v genetice

    MUDr. Petr Lošan je uznávaný a vyhledávaný genetik a gynekolog, jehož progresivní přístup k oboru je zdrojem celé řady inovací v diagnostice i léčení. Spolu se svým otcem Františkem Lošanem založil společnost Genetika Plzeň, s.r.o. V současnosti se věnuje nejen lékařské profesi, ale stojí v čele celé kliniky – a to nejen v Plzni, ale řídí i genetickou sekci institutu v Karlových Varech a pobočku společnosti v Sokolově. Díky jeho aktivní přítomnosti v těchto zařízeních mohou jeho péči a odbornost využívat klienti v téměř celém Plzeňském kraji.

    Po absolutoriu Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni získal atestace z oboru gynekologie a porodnictví a klinické genetiky. Za dobu svého působení v oboru získal řadu zkušeností, diplomů, certifikátů, je organizátorem odborných konferencí, seminářů a přednášek.

    Je ředitelem společnosti a vedoucím genetického pracoviště.

    Začátek v sobotu 8. 6. od 15:30