Projekt Pilsen Cube se dočkal významného updatu


První společná víkendová akce po koronavirové pauze pod názvem Pilsen Cube hackathon se konala z pátku na sobotu
29. – 30. dubna 2022. Celkem se akce zúčastnilo 15 nadšenců, kteří se v průběhu 24 hodin snažili co nejvíce projekt posunout a přiblížit tak vytoužené vynesení satelitu na oběžnou dráhu.

A že se akce nadmíru povedla je vidět na několika dílčích úspěších, které si v průběhu víkendu zasloužily aplaus.



Kostra cívky – Návrh a 3D tisk kostry cívky skvěle zvládly Anastásie Voronscaia a Anička Nováková. Dvě žákyně druhého ročníku Gymnázia JŠB v Domažlicích. Mimo to, že to byl jejich první návrh a 3D tisk, to byl také první 3D tisk v dějinách gymnázia a o to pyšnější jsme, že prvenství nesou právě dívky.

Cívky budou sloužit pro stabilizaci rotace satelitu.

Navíjení cívky na 3D tiskárně – Hlavní šéf celého satelitu z FEL ZČU Ivo Veřtát společně s Patrikem Vácalem vymysleli, jak navinout cívku na 3D tiskárně. Celý proces teď běží samostatně a šetří čas, aby zbytek týmu mohl pracovat na dalších úlohách.

Osazení desky mikročipy – Osazení druhé verze desky, kterou navrhl David Žahour, mikročipy bez problému zvládli taktéž studenti Gymnázia JŠB v Domažlicích Ondřej Nový, Anna Nováková a Anastasie Voronscaia.

Testování desky s mikročipy – Ondřej Nový v průběhu 24 hodin mimo dalších úloh zvládl také analýzu desky osazené mikročipy na zkraty.

Poloha satelitu – Jeden z původních vývojářů z projektu Pilsen Cube II Patrik Vácal společně s Jakubem Peškem zkoumali polohu satelitu vůči Zemi tak, že provedli rozbor snímků, na kterých detekovali hrany horizontu Země.  Aby zjistili, zda jsou snímky použitelné a stojí za to je přenášet na Zem, analyzovali  je pomocí histogramu.

Modifikace desky plošných spojů – Modifikace desky plošných spojů vysokorychlostního rádia, které bude složit pro experimentální vysokorychlostní komunikaci počítače se Zemí měl na hackathonu na starosti Michal Pokorný z FEL ZČU.



Během všech aktivit zvládli účastníci ještě kulturní vložku ve formě karaoke vystoupení. Spánek zcela zanedbali a do spacáku zalehli na pouhou hodinu za svítání.

Všichni se ale jednohlasně shodli, že akce byla báječná, a už teď se plánuje další setkání, kde se účastníci pustí do vystřelování antén a ladění komunikace experimentů s palubním počítačem.







Další novinky

DIY: Závodní dron

Snažíme se stále přicházet s něčím novým, neotřelým, co se vám bude hodit. Díky Tomáši Haberovi, který stojí v čele SIT Port komunity, jsme měli šanci sdílet stavbu dronu. Krok...

Esportový turnaj Legends of SIT Port ovládli Poggers

Sobota 9.12. se v TechToweru v hlavním sále nesla v duchu esportu, přesněji League of Legends. Dveře TechToweru se otevřely ve 12 hodin a ve 12:30 začal hlavní program. Na pořadu dne byl boj...

Investiční špičky se sejdou na Funding Congressu v Praze

Ve čtvrtek 24. března 2022 se v historických prostorách Martinického paláce sejdou přední čeští investiční a startupoví guru. Na největší fundingové akci v Česku představí...