Pilsen Cube II je vesmíru o krok blíž


Vzhůru ke hvězdám. I takto bychom mohli nazvat již druhý microhackathon Pilsen Cube II, jehož cílem je dotáhnout poslední experimenty na satelitu a vypustit jej na oběžnou dráhu. Tentokrát hackathon hostila plzeňská Techmania Science Center, která projektu dala zase úplně nový rozměr. 23 studentů a vědců pracovalo 24 hodin na dílčích úkolech, které je nutné před vypuštěním satelitu dokončit. Téměř bez spánku, za to ale se skvělou náladou, projekt opět mílovými kroky posunuli. Na čem se pracovalo a jaká byla atmosféra? 



Vyhodnocení snímků – Patrik Vácal (MATFYZ) s Jakubem Peškem (Gymnázium JŠB v Domažlicích) posunuli experiment z předešlého hackathonu, při kterém zkoumali polohu satelitu ze snímků, zase o kus dál. Nyní se zabývali automatickým vyhodnocením snímků ze satelitu prostřednictvím histogramů. Vnitřní paměť satelitu totiž není neomezená, a tak je potřeba pečlivě vybrat snímky, které budou přeneseny na Zem. Navrhli proto algoritmus, který efektivně vyhodnocuje histogramy snímků a na základě jejich kvality (Gaussova normálního rozdělení) přiřazuje jednotlivým snímkům skóre. Na konci dne tak satelit pošle na Zem 5 snímků s nejlepším skóre.

Automatické navíjení cívky a výklopný mechanismus antén satelitu – Anastazia Voronscaia, Tomáš Dofek a Milan Konop si vzali na starosti technická témata. Během 24 hodin se jim podařilo navrhnout a vytisknout součástku pro automatické navíjení cívky. U toho ale neskončili. Pustili se také do návrhu výklopného mechanismu antén, který připravili k tisku ve 3D programu.

Analýza rizik – Ondřej Nový a Jan Kotrch z Gymnázia JŠB v Domažlicích se ujali tématu manažersko-technického. Jejich cílem bylo provést tzv. risk management PilsenCube a připravit se tak na všechny problémy, které mohou u satelitu nastat, ať už jde o problémy s nabíjením nebo komunikací satelitu se Zemí. Kluci identifikovali a katalogizovali problémy, dále stanovili pravděpodobnost, s jakou může daný problém nastat, navrhli preventivní opatření, a nakonec řešení problému při jeho vzniku. PilsenCube tak na oběžné dráze nic nezastaví!

Nezahálel ani tým vedoucích projektu PilsenCube z FEL ZČU. Michal Pokorný, Ivo Veřtát, Petr Weissar, Jiří Masopust a Josef Lípa z GJŠB mimo mentorování také přiložili ruku k dílu a pracovali třeba na simulaci optimálního umístění antén tak, aby na satelitu zabraly co nejméně místa.

Už teď se těšíme na další společné setkání.







Další novinky

AI Discovery – jak využít umělou inteligenci?

Ve dnech 9. a 10. listopadu proběhl online program AI Discovery pro dvě třídy ze Střední školy informatiky a finančních služeb v Plzni. Cílem této online akce je najít využití umělé...

Máme vítězného robota Youtubera

Děkujeme účastníkům za skvělé roboty a natočená videa. Hlavní cenu si odnesl Antonín Máčala, který sestrojil robota Ernýho, který zvládne posekat celou zahradu. Podívejte se na...

Rozšířená a virtuální realita pro školy

O tom, že aplikovatelnost AR a VR do škol už není žádné sci-fi, se už nedá pochybovat. V rámci webináře pro školy od BotFactory s.r.o. jsme si vyzkoušeli nejrůznější aplikace, mezi...